24.10.2019 11:00 - 17:00 · 6e48 ·

Rosebud Stage torstaista sunnuntaihin

Torstai 24.10.
11.00-11.20 Sankaritarinoita nuorille, haastattelussa Kallion ilmaisutaidon lukiolaisia
11.20-11.40 Salla Nazarenko ja Janne Saarikivi, Korruptio Suomessa (Into)
11.40-12.00 Salla Nazarenko, Janne Saarikivi (Suomen kieli ja mieli, Teos) ja Kersti Juva (Löytöretki Suomeen, SKS) , Suomen kielestä ja sen asemasta.
12.00-12.20 Lasse Nousiainen, Itärajatapaus (Aula&co)
12.40.13.00 Laura Ertimo, Ilmasto nyt! Miksi ilmasto muuttuu (Into)
13.00-13.30 Minna Eväsoja, Wabi ja Sabi – Mietiskelypäiväkirja (Gummerus)
13.30-14.00 Taru Anttonen, Sankaritarinoita kaikille (Into)
14.00-14.20 Liisa Keltikangas-Järvinen, Ujot ja introvertit (WSOY)
14.20-14.40 Maija Hakanen, Pakinkylän punainen kaarti (TA-Tieto)
14.40-15.00 Riitta Jalonen, Tanssikaa! (Tammi)
15.00-15.30 Simo Holopainen, Me jouduimme sotaan (HS-kirjat)
15.30-16.00 Ilari Aalto ja Elina Helkala, Jatulintarhoja ja hiidenkiukaita (Atena)
16.00-16.20 Leena Parkkinen, Sankaritarinoita eläimistä jotka… (Aula&co)
16.20-16.40 Markku Ojanen, Kysymyksiä onnellisuudesat (Basam)
16.40-16.55 Pentti Sainio, Punaisia tappamassa – Osmo Selinheimon sota (Into)
17.00-17.30 Johanna Laitila, Lilium regale (Gummerus)
17.30-18.00 Andrei Sergejeff, Egyptin historia (Gaudeamus)
18.00-18.20 Denise Rudberg, Kun kello lyö viisi (Into)
18.20-18.40 Roman Sentsin, Pato (Rosebud/Umpihanki)
18.40-19.00 Pirkko Saisio, Epäröintejä (Siltala)

Perjantai 25.10.
10.40-11.00 Leo Stranius, Ekoistin muistelmat (Into)
11.00-11.20 Antto Terras, Tallinnan tappajat (Into)
11.20-11.40 Oula Silvennoinen ja Aapo Roselius, Villi itä (Tammi)
11.40-12.00 Pauliina Laitinen-Littorin ja Antti Marttinen, Kolme punaista rubiinia (Aula&co)
12.00-12.20 Elina Aaltola ja Riikka Kaihovaara, Villi luonto vai ihmiseläinluonto? (Atena/Into)
12.20-12.40 Laura Lindstedt, Ystäväni Natalia (Teos)
12.40-13.00 Lauri Timonen, Pelko jäytää sielua – Rainer Werner Fassbinderin elämä ja kuolema (Rosebud/Umpihanki)
13.00-13.30 Boris Jentsin, Pato (Rosebud)
13.30-14.00 Marjo Liukkonen, Teloitusjonossa: Hennalan helvetti 1918 (Atena)
14.00-14.20 Timo Forss ja Kyösti Mäkimattila, Tähdet meren yllä – Suomalaisen tangon tarina (Into)
14.20-14.40 Jouko Aaltonen ja Seppo Sivonen, Orjia ja isäntiä – Ruotsalais-suomalainen siirtomaaherruus Karibialla (Into)
14.40-15.00 Nina Honkanen, Pohjakosketus (Into)
15.00-15.20 Risto Isomäki, Miten Suomi pysäyttää ilmastonmuutoksen (Into)
15.20-15.40 Peter Handke-keskustelu, Rax Rinnekangas (Lurra) ja Petri Tuomi-Nikula
15.40-16.00 Antti Heikkinen, Maaseudun tulevaisuus (WSOY)
16.00-16.20 Mika Kulju, Kaksintaistelu lumessa (Gummerus)
16.20-16.40 Indrek Hargla, Apteekkari Melchior ja Gotlannin piru (Into)
16.40-17.00 Erkki Tuomioja, Tunnustan pelänneeni pahinta (Tammi)
17.00-17.20
17.20-17.40 Suvi Auvinen, Lihan loppu (Kosmos)
17.40-18.00 Ossi Nyman, Patriarkaatti (Teos)
18.00-18.20 Kai Sadinmaa, Kuolleiden kirja (Into)
18.20-18.40 Markus Ånäs, Kärsimysten kirja (Johnny Kniga)
18.40-18.55 Saara Turunen ja E.L. Karhu Tavallisuuden aave ja muita näytelmiä, ja Prinsessa Hamlet ja muita näytelmiä (Into)
19.00-19.20 Eeva Park, Viimeisellä rajalla (Into)

Lauantai 26.10.
10.20-10.40 Vlada Laukkonen ja Maria von Kügelgen, Kaikki koodaa (Into)
10.40-11.00 Maija Saraste, Radio-Mikro – Kaikkea antennin ja maan väliltä 1946-1992 (Into)
11.00-11.20 Tommi Takkunen, Tulevaisuus kuuluu bingoemännille (Into)
11.20-11.40 Lissu Lehtimaja, Muodonmuutoksia (Rosebud/Umpihanki)
11.40-12.00 Kaspar Colling Nielsen, Tanskan sisällissota 2018-24 (Aula&co)
12.00-12.20 Camilla Grebe, Horros (Gummerus)
12.20-12.40 Jussi Lehmusvesi, Operaatio Zuckerberg (Aula&co)
12.40-13.00 J.P. Pulkkinen, Valkoinen varis (Teos)
13.00-13.30 Marco Kosonen ja Petri Stenman (Like)
13.30-14.00 Juuso Määttänen, Sanasta sanaan. Suomalaisen räpin historia ja tärkeimmät biisit
(HS-kirjat)
14.00-14.30 Matti Rönkä, Uskottu mies (Gummerus)
14.30-15.00 Eric Vuillard, Päiväkäsky (Siltala)
15.00-15.20 J.P. Laitinen, Lume (Teos)
15.20-15.40 Karoliina Kouvola, Sodan kuningattaret – Amatsoneista valkyrioihin (SKS)
15.40-16.00 Riikka Pelo, Kaikki elävä (Teos)
16.00-16.20 Mikko Pyhälä, Kun yö saapuu Venezuelaan (Siltala)
16.20-16.40 Heikki Hiilamo, Tapani Brotherus ja Lysa Brotherus, Näkymättömät sankarit (Into)
16.40-17.00 Mikko Rimminen, Jos se näyttää siltä (Teos)
17.00-17.20 Elina Hirvonen, Punainen myrsky (WSOY)
17.20-17.40 Simone Buchholz , Revolverisydän (Kustantamo Huippu), ja Siri Kolu keskustelevat kirjoittamisesta.
17.40-18.00 Vesa Linna, Rakkaudesta musiikkiin (Basam)
18.00-18.20 Viv Groskop, Älä heittäydy junan alle ja muita elämänohjeita venäläisistä klassikoista (Atena)
18.20-18.40 Inka Nousiainen, Mustarastas (WSOY)
18.40-20.00 Voima 20 vuotta: journalismia, kulttuurihäirintää ja mediakasvatusta. Voiman toimittaja ja Nauti tyhjästä -kirjan kirjoittaja Jari Tammnen, valokuvaaja ja eläinaktivisti Kristo Muurimaa sekä mediakasvattava Eeva Kemppainen keskustelevat taiteen, aktivismin, journalismin ja mediakasvatuksen törmäyttämisestä. Voima-lehden kustantaja Tuomas Rantanen haastattelee.

Sunnuntai 27.10.
10.40-11.00 Silvo Kaasalainen, Sote hallinnon himmeleissä (Into)
11.00-11.20 Marianne Kiskola, Toiskan filosofia (Into)
11.20-11.40 Eveliina Talvitie, Kovakuorinen (Into)
11.40-12.00 Maija Muinonen, sexdeathbabies (Teos)
12.00-12.30 Antti Rönkä, Jalat ilmassa (Gummerus)
12.30-13.00 Turkki- keskustelu, mukana mm. Kristiina Koivunen, Kirkuk – Baba Gurgurin kaupunki (Into)
13.00-13.20 Jaakko Tahkokallio, Pimeä aika (Gaudeamus)
13.20-13.40 Arne Dahl, Äkkisyvä (Into)
13.40-14.00 Teemu Keskisarja, Murhaenkeli – Suuren Pohjan sodan ihmisten historia (Siltala)
14.00-14.20 Markus Leikola, Sielunmessu (Johnny Kniga)
14.20-14.40 Pauli Kopu, Media television jälkeen (Into)
14.40-15.00 Arvo Tuominen, Vladimir Putin – Koko tarina – Suomi &Venäjä (Readme)
15.00-15.20 Anu Kantola ja Hanna Kuusela, Huipputuloiset (Vastapaino)
15.20-15.40 Ari Turunen, Mulkerot (Into)
15.40-16.00 Jaana Kanninen ja Kukka Ranta, Vastatuuleen (S&S)
16.00-16.20 Jenny Rostain, Liian rikki kuolemaan
16.20-16.40 Lauri Mörttinen ja Lauri Nurmi, Antti Rinne – koko tarina (Into)
16.40-17.00 Kari Häkkinen, Hannu Lauerma – Psykiatrin päänavaus (Into)

  • Aika: 24.10.2019 11:00 - 17:00
  • Paikka: 6e48