Vinhan Kirjakauppa, Ruovesi
- Osasto:
- 7c118
Vinhan kirjakauppa on vuonna 1903 perustettu maalaiskirjakauppa Ruovedellä. Vuonna 2023 Vinha avattiin uudelleen pienenä kulttuurikeskuksena, johon kuuluu kirjakauppa, antikvariaatti, taidegalleria, kirjakahvila, kustantamo ja majoitushuoneet, jotka toimivat kesällä matkailukäytössä ja talvella taiteilijaresidenssinä kirjailijoille, muusikoille, kuvataiteilijoille ja tutkijoille. Järjestämme paljon tapahtumia kirjakaupassa, sen idyllisessä puutarhassa ja viereisen kivinavetan ylisillä. Vuoden 2027 isoimmat tapahtumat ovat Hidasta elämää -festivaali kesäkuussa ja Vinhan kirjajuhlat heinäkuussa.
Vinhan kirjakauppa tuo Helsingin kirjamessuille palan Ruoveden ainutlaatuista tunnelmaa. Osastollamme on kirjakaupan lisäksi pieni residenssi, jonne messuille osallistuvat kirjailijat ovat tervetulleita työskentelemään ja lepäämään. Myynnissä on Vinhan kustantamon oman tuotannon lisäksi runsaasti muita kirjoja sekä muita Vinhan tuottamia ihania asioita, kuten muistikirjoja, postikortteja tai vaikkapa Vinhan omia teelaatuja ja marjajauheita, kaikki edullisilla messuhinnoilla.
Osastollamme voit myös tavata kirjailijoita, joilta saat omistuskirjoituksen ostamiisi kirjoihin. Ja tietysti myös leimaamme kaikki ostamasi kirjat Vinhan omalla leimalla.