Ohjelmamuutokset messulehden painamisen jälkeen

Helsingin Kirjamessujen messulehti painettiin 18.9. Messulehden painamisen jälkeen tapahtuneet ohjelmamuutokset kootaan tälle sivulle.

 

 

Lauantai 28.10.

PÄIVITYS KESKUSTELIJOIHIN
klo 12.30 Takauma: Suomen Kirjailijaliitto 120 vuotta – Kivelle perustettu, Kai Häggman ei osallistu keskusteluun.

PERUUNTUNUT
klo 14.00 Tarina: Kakkiaisdisko (Otava)

HAASTATTELIJA VAIHTUNUT
klo 15.00 Eino Leino: Viina, hermot ja rangaistukset (Docendo), Lasse Laaksonen, haastattelijana puolustusministeri Jussi Niinistö

LISÄYS OHJELMAAN
KLO 16.00 Takauma: Jääkauden jälkeläiset – miten nisäkkäät ja linnut saapuivat Suomeen? (Kansallismuseo)

PERUUNTUNUT
klo 16.00 Tarina: Marjatta Kurenniemen lukupiiri

LISÄYS OHJELMAAN
klo 16.30 Aino: Popeda – Nelkytä vuotta (Bazar), Vesa Kontiainen, Costello Hautamäki, haastattelijana Mikko Meriläinen

PERUUNTUNUT
klo 17 Takauma: Kivelle perustettu (Otava), Kai Häggman

PERUUNTUNUT
klo 19.00 Mika Waltari: Maailman merkillisimmät kummitustarinat (Minerva), Mervi Koski

LISÄYS OHJELMAAN
klo 19.00 Mika Waltari: Henkiä, haltioita ja haamuja (Minerva), Eero Ojanen

 

Sunnuntai 29.10.

MUUTOKSIA ESIINTYJIIN
klo 11.00 Aleksis Kivi: Lasten Suomi 100 -keskustelu, Hannu Mäkelä

PERUUNTUNUT
klo 12.00 Minna Canth: Jussi Parviainen – Jumalan rakastaja (Tammi), Maria Roiha

UUSI OHJELMA-AIKA
klo 12.00 Minna Canth: Eksymisen ja unohtamisen kirja (WSOY), Marisha Rasi-Koskinen

PERUUNTUNUT
klo 12.30 Rauha: Kaunis, terve ja hyvinvoiva (Bazar), Anu Kiiveri

LISÄYS OHJELMAAN
klo 13.00 Magia: Ava ja oikukas trumpetti (WSOY), Anja Portin

LISÄYS OHJELMAAN
klo 13.30 Eino Leino: Ruskeat tytöt (Otava), Koko Hubara

YKSI ESIINTYJISTÄ VAIHTUNUT
klo 13.30 Aleksis Kivi: Olet valaissut minun tietäni – presidenttien puolisot (S&S), Päivi Storgård, Pentti Arajärvi, Tellervo Koivisto

LISÄYS OHJELMAAN
klo 14.30 Näytöskeittiö: Juures (Readme.fi), Linda Kovanen

UUSI OHJELMA-AIKA
klo 14.30 Mika Waltari: Minä, kaupunginjohtaja (Tammi), Jari Järvelä

PERUUNTUNUT
klo 15 Tarina: Muumit lastenalueella

PÄIVITYS KESKUSTELIJOIHIN
klo 16 Eino Leino: Mauno Koivisto -kirjat, Risto Hauvonen ei osallistu keskusteluun.

*********

Torstai 26.10.

PERUUNTUNUT
klo 10.15 Aleksis Kivi: En suostu vaikenemaan – puolustuspuheita sananvapaudelle (Suomen PEN ja Tiedonjulkistamisen neuvottelukunta)

PERUUNTUNUT
klo 10.30 Minna Canth: Marita Liulia – mediataiteen pioneerin huikea ura

LISÄYS OHJELMAAN
klo 12.00 Aleksis Kivi: Perussuomalaisten hajoamisen historia (Into)

LISÄYS KIRJAILIJATIETOIHIN
klo 13.30 Aleksis Kivi: Koulukirja (Otava), kirjailijoina Martti Hellström ja Saku Tuominen

LISÄYS OHJELMAAN
klo 14.00 Kullervo: Suolistoa hoitamalla superaivot (Viisas Elämä), Annika Havaste

PERUUNTUNUT
klo 15.00 Olohuone: Loskalauluja Suomesta – nurinkurinen matkakirja paluumuuttajille (Viisas Elämä), Satu Rommi

LISÄYS OHJELMAAN
klo 15.00 Olohuone: Esikoiskirjailijat esittäytyvät (Kirjamessut)

HAASTATTELIJA VAIHTUNUT
klo 15.00 Katri Vala: Selviytyjät (Docendo), Teemu Potapoff & Julius Konttinen, haastattelija Anni Karjala

PERUUNTUNUT
klo 16.30 Kullervo: Verkkorikokset (Avain), Ari Haasio

PERUUNTUNUT
klo 16.30 Tarina: Marjatta Kurenniemen lukupiiri

MUUTOS ESIINTYJÄTIETOIHIN
klo 17.00 Aleksis Kivi: Nasima ja Shefki, haastattelussa Nasima Razmyar, Shefki Kuqi ei osallistu messuille.

PERUUNTUNUT
klo 18.00 Olohuone: Kirjalliset treffit

MUUTOS ESIINTYJÄTIETOIHIN
klo 19.00 Katri Vala: Shefki Kuqi – Kosovon härkä -kirjasta haastattelussa kirjan kirjoittaja Mika Wickström, Shefki Kuqi ei osallistu messuille.

UUSI OHJELMA-AIKA
klo 19.00 Mika Waltari: Lumikadun kertoja (WSOY), Katja Kaukonen

 

Perjantai 27.10.

PERUUNTUNUT
klo 11.30 Näytöskeittiö: Makumatka – saksalaiset viinit suomalaisessa ruokapöydässä, Eeva ja Heikki Remes

LISÄYS OHJELMAAN
klo 11.30 Näytöskeittiö: Rakkaudella, Malin (Teos ja Förlaget), Malin Båtmästar

HAASTATTELIJA VAIHTUNUT
klo 13.30 Aino: Pohjoiset purjeet (John Nurmisen Säätiö), Alpo Tuurnala, haastattelijana Annamari Arrakoski-Engardt

HAASTATTELIJA VAIHTUNUT
klo 15.00 Eino Leino: Yhteiset sotavangit (Gumerus), Ida Suolahti, haastattelijana Juha Hietanen

PERUUNTUNUT
klo 16.30 Katri Vala: Kissan hyvä elämä (WSOY), Tuire Kaimio

LISÄYS OHJELMAAN
klo 16.30 Katri Vala: Pobeda 1946 (WSOY), Ilmar Taska

PERUUNTUNUT
klo 16.30 Tarina: Marjatta Kurenniemen lukupiiri

LISÄYS OHJELMAAN
klo 17.30 Mika Waltari: Joonaanmäen valaat (WSOY), A. W. Yrjänä

LISÄYS OHJELMAAN
klo 17.00 Tarina: Mur, eli karhu (Tammi), Kaisa Happonen, Anne Vasko